2013. február 17., vasárnap

Vannak jó borok, vannak még jobbak, és vannak Szepsy István borai


Az ország 22 borvidékének több száz termelőjéről írhatnék Csináld utána! blogbejegyzést. Szerencsére az utóbbi két évtizedben rengeteg fiatal és idősebb termelő kötelezte el magát a jó minőségű borkészítés mellett, maga mögött hagyva a szocialista borkombinátok mennyiségi szemléletű gyakorlatát. Egyre többen érdeklődnek a fiatal fogyasztók közül is a hazai borok és pálinkák iránt, így az összejöveteleken már nem csak a vodka-redbull, a jager meg a whisky a menő. Régóta tervezek borászról is írni egy bejegyzést, de nem tudtam, mi alapján válasszak a sok-sok követendő példa közül. Aztán rájöttem, hogyha egyet kell kiválasztani, az csakis Szepsy István lehet.

Vagy hat éve lehetett, amikor barátaink kóstoló körutat szerveztek a tokaji borvidékre. Magamtól biztos nem jutott volna eszembe, hogy pont oda menjek, hisz egyáltalán nem keltette fel érdeklődésemet az édes bor. Nem tudtam, hogy életem legmeghatározóbb boros élményében lesz részem. A második nap délelőttjén elindultunk Mádra, ahol Szepsy István fogadott bennünket személyesen a saját házánál. Nekem akkor még fogalmam se volt, kivel fogunk találkozni. A hely szépsége mellett azonnal magával ragadott bennünket házigazdánk, ahogy szenvedélyéről, hagyománytiszteletéről és újításairól, minőség iránti elkötelezettségéről, valamint saját elképzeléseinek kitartó és következetes végigviteléről beszélt. Példa volt erre, amikor a szembeszéllel dacolva elkezdett száraz borokat is készíteni az édesekre szakosodott borvidéken, dűlőszelektált tételeket készített, valamint saját házasításokkal kísérletezett a szokásos helyi szamorodni/fordítás/aszú vonal mellett. Nagyon megfogott, amikor elmesélte, hogy a 2001-es évjárattal annyira elégedetlen volt, hogy egyetlen üveggel se adott el a saját nevén belőle. Eladta egyben folyóborként. Saját néven csak tökéletes palackok kerülhetnek a polcokra. Ahogy mesélt nekünk, egyértelművé vált számunkra óriási szaktudása és rendkívül széleskörű tájékozottsága. Mindez rettentő szerénységgel és mások iránti tisztelettel párosult.


2013. február 9., szombat

Csongrádon még a betont is átlátszóvá teszik

Forrás: litracon.hu

Mindig öröm, amikor ebben a nagy főváros-központúságban arról lehet beszámolni, hogy vidéken is tudnak emberek nagyra törő álmokat szőni, majd azokat meg is valósítani. Losonczi Áron építész karra járt a Műegyetemen, aztán Stockholmban folytatta tanulmányait, ahol 2001 környékén feltalálta a fényáteresztő betont (light-transmitting concrete), sok kísérletezés és prototípus-készítés eredményeként. 2003 szeptemberében állítottak ki először egy ember nagyságú falat a Svéd Építészeti Múzeumban. A termék összetétele 96% beton és mindössze 4% optikai szál. Ennek ellenére tényleg átlátszik, sőt, állítólag akár 20 méteres vastagság esetén is!

2004 tavaszán alapította meg gyártó cégét, a LiTraCon Kft.-t Csongrádon. 2005-ben, a magyar EU csatlakozás emlékére egy 4 méteres szobrot készítettek üvegbetonból, Európa-kapu elnevezéssel Komáromban. 2005-ben Red dot: best of the best díjat kaptak a Német Dizájn Központtól, 2006-ban Leaf Award-ban részesültek, majd 2008-ban a Hannoveri Nemzetközi Vásáron átvehették az IF Material Award-ot. 


2013. február 2., szombat

Ne untasson PowerPointtal, inkább okozzon tengeribetegséget Prezivel!

Három éve, 2010 januárjában Pusztai barátom felvetésére részt vettünk egy hálózattudománnyal kapcsolatos CEU konferencián. Egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy Bodó Balázs file-sharing hálózatokról szóló előadását nem felsorolásokkal telezsúfolt diákkal illusztrálja, hanem valami olyasmivel, amiről nekem akkor egy rajzfilm jutott eszembe, melynek főhőse körbeutazza a világot. Az egész napból ez tette rám a legerősebb benyomást. Utánanéztem, mi ez, kiderült, hogy valami Prezi - ráadásul magyar fejlesztés. Zooming technológia lineáris diasor helyett. A cég 2008-ban indult a Kitchen Budapest támogatásával és 2009 áprilisa óta fogadja a felhasználókat. Közben sikerült amerikai befektetőt találni és mára 17 millió felhasználóval, napi 170.000 új prezentációval, kb. 100 munkatárssal és pozitív cash-flow-val büszkélkedhetnek. A Prezi egyik alapítója december végén készített egy prezit a saját történetükről, ebből választottam ki pár gondolatot.